As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. We may also earn a commission from other affiliate links on this page.
Alpaca V2 Linear Switch
- Type: Linear
- Bottom-Out: 62g
- Factory Lubed: Yes
- Mount: 5-pin (PCB)
Price Comparison
| Vendor | Discount Code | Price / Switch (USD) | Link |
|---|---|---|---|
![]() |
— | Varies | View Deal |
Note: Prices shown are shown per individual switch. Retail listings may be sold in packs, so the total purchase price will vary depending on pack size.
Key Features
Alpaca V2 Linears are smooth linear switches with gold plated 62g springs (bottom out). Colors are based on the SA Bliss colorway brought to us by Minterly.
Specifications
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Sound | Quiet |
| Actuation Force | 62g |
| Bottom-Out Force | |
| Pre-Travel | 2.0mm |
| Total Travel | 4.0mm |
| Lubrication | |
| Stem Type | MX |
| Stem Material | |
| Top Housing Material | |
| Bottom Housing Material | |
| Mount | 5-pin (PCB) |
| LED Support | |
| Lifespan | 50 Million |

