As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. We may also earn a commission from other affiliate links on this page.
Price Comparison
| Vendor | Discount Code | Price / Switch (USD) | Link |
|---|---|---|---|
![]() |
— | $0.53 | View Deal |
![]() |
— | $0.46 | View Deal |
![]() |
— | Varies | View Deal |
Note: Prices shown are shown per individual switch. Retail listings may be sold in packs, so the total purchase price will vary depending on pack size.
Key Features
The Durock POM T1 Sunflower is a tactile 67g mechanical keyboard switch with a 5-pin PCB mount, POM stem, and POM switch housing.
Specifications
| Switch Type | Tactile |
|---|---|
| Sound | Medium |
| Actuation Force | 67g |
| Bottom-Out Force | |
| Pre-Travel | 2.0mm |
| Total Travel | 4.0mm |
| Factory Lubed | Lubed or unlubed |
| Stem Type | MX |
| Stem Material | POM |
| Top Housing Material | POM |
| Bottom Housing Material | POM |
| Mount | 5-pin (PCB) |
| LED Support | |
| Lifespan | 50 Million |



