As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. We may also earn a commission from other affiliate links on this page.
Varmilo EC Sakura V2 Linear Switch
- Type: Linear
- Actuation: 45g
- Mount: 3-pin (Plate)
- Electrostatic capacitive (EC) non-contact switch
Price Comparison
| Vendor | Discount Code | Price / Switch (USD) | Link |
|---|---|---|---|
![]() |
— | Varies | View Deal |
Note: Prices shown are shown per individual switch. Retail listings may be sold in packs, so the total purchase price will vary depending on pack size.
Key Features
Varmilo EC Sakura V2 is a linear EC switch with a light 45g actuation force.
Specifications
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Sound | Quiet |
| Actuation Force | 45g |
| Bottom-Out Force | |
| Pre-Travel | 2.0mm |
| Total Travel | 4.0mm |
| Lubrication | |
| Stem Type | Box MX |
| Stem Material | |
| Top Housing Material | |
| Bottom Housing Material | |
| Mount | 3-pin (Plate) |
| LED Support | |
| Lifespan | 50 Million |

