As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. We may also earn a commission from other affiliate links on this page.
Price Comparison
| Vendor | Discount Code | Price / Switch (USD) | Link |
|---|---|---|---|
![]() |
— | $1.10 | View Deal |
![]() |
— | $1.09 | View Deal |
![]() |
— | $1.10 | View Deal |
![]() |
— | Varies | View Deal |
Note: Prices shown are shown per individual switch. Retail listings may be sold in packs, so the total purchase price will vary depending on pack size.
Key Features
Zeal Zealio V2 are custom tactile Gateron switches designed by Zeal PC. Available in four spring weight variants; 62g, 65g, 67g or 78g. They are rated at bottom out force, not actuation!
Switch Variants
- Zealio 62g - Smooth, crisp and light, a bit heavier than MX Browns in weight, but offer a much smoother experience with a crisper and large tactile bump feedback when compared to Holy Pandas. Lightest variant Zealio.
- Zealio 65g - Smooth, long, drawn out tactile bump from the top. Nice cushion during bottom out.
- Zealio 67g - "Crisp & responsive" tactile bump feeling at the very top with more cushion during bottom out than 65g Zealio V2.
- Zealio 78g - For those that prefer a slightly lighter MX Clear, but want a bigger and smoother bump than MX Clears / Holy Pandas. Tactile bump is round and snappy at the very top. From beginning to end, the spring is heavier than all other Zealio variants.
Specifications
| Switch Type | Tactile |
|---|---|
| Sound | Medium |
| Actuation Force | |
| Bottom-Out Force | 62g, 65g, 67g or 78g |
| Pre-Travel | 2.0mm |
| Total Travel | 4.0mm |
| Lubrication | None |
| Stem Type | MX |
| Stem Material | POM |
| Top Housing Material | PC |
| Bottom Housing Material | PC |
| Mount | 5-pin (PCB) |
| LED Support | |
| Lifespan | 50 Million |




