As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. We may also earn a commission from other affiliate links on this page.
Price Comparison
| Vendor | Discount Code | Price / Switch (USD) | Link |
|---|---|---|---|
![]() |
— | $0.42 | View Deal |
![]() |
— | $0.58 | View Deal |
![]() |
— | Varies | View Deal |
Note: Prices shown are shown per individual switch. Retail listings may be sold in packs, so the total purchase price will vary depending on pack size.
Specifications
| Switch Type | Tactile |
|---|---|
| Sound | Clacky, loud |
| Actuation Force | 36g |
| Bottom-Out Force | |
| Pre Travel | 2.1mm |
| Total Travel | 3.6mm |
| Lubrication | Factory lubed |
| Stem Type | MX |
| Stem Material | |
| Top Housing Material | |
| Bottom Housing Material | |
| Mount | 5-pin (PCB) |
| LED Support | SMD only |
| Lifespan | 100 Million |



