Tecsee Pudding Medium Linear
Linear 50g - 5-pin
| Vendor | Discount Code | Price / Switch (USD) | Link |
|---|---|---|---|
![]() |
— | $0.50 | View Deal |
![]() |
— | Varies | View Deal |
Note: Prices shown are shown per individual switch. Retail listings may be sold in packs, so the total purchase price will vary depending on pack size.
| Switch Type | Tactile |
|---|---|
| Actuation Force | 50g |
| Bottom-Out Force | 63.5g |
| Pre Travel | 1.3mm |
| Total Travel | 2.5mm |
| Lubrication | Unlubed |
| Stem Type | MX |
| Stem Material | POM |
| Top Housing Material | HPE |
| Bottom Housing Material | PC |
| Mount | 5-pin (PCB) |
| LED Support | SMD |
| Lifespan | 50 Million |
Linear 50g - 5-pin
Tactile 55g - 5-pin
Linear 55g - 5-pin
Tactile 52g - 5-pin